Офсетная печать

Офсетний друк (у поліграфії, від англ. offset – без контакту з друкованою формою) – технологія друку, що передбачає перенесення фарби з друкованої форми на матеріал, що відбувається не безпосередньо, а через проміжний офсетний циліндр. Відповідно, на відміну від інших методів друку, зображення на друкарській формі робиться не дзеркальним, а прямим. Офсет застосовується головним чином в плоскому друці.

Кольорова схема (натисніть , щоб збільшити)
Офсетная печать

Принцип дії

Друк

Принципова схема дії офсетної машини
У традиційному офсетному друку фарба потрапляє на папір, проходячи як мінімум два вали: один із них називається валом із формою, а інший — офсетним валом. Форма найчастіше є пластиною з фоточутливим покриттям (як правило, основою пластини служать сплави алюмінію (раніше, як правило, використовувався картон з нанесенням покриття).
Потім на форму наноситься зображення. Після експонування та прояву засвічені частини форми починають притягувати воду та відштовхувати будь-яку маслянисту субстанцію, зокрема фарбу. Такі частини називаються гідрофільними та (рідше) олеофобними. Частини форм, що залишилися (незасвічені) починають, навпаки, відштовхувати воду і притягувати фарбу. Вони, в свою чергу, називаються гідрофобними чи олеофільними. Таким чином фарба переноситься виключно на гідрофобні частини форми, формуючи літери та зображення.При кожному повороті за допомогою системи зволожуючих валиків вал з друкарською формою омивається водою, потім через систему барвистих валиків на гідрофобні частини наноситься фарба. Зображення переноситься з валу з друкарською формою на офсетний вал, а звідти – на папір. Офсетний вал сприяє меншому зносу форм і більшої рівності фарби.

Перенесення зображення на друкарську форму

Печатная машина Існує кілька технологій перенесення зображення на друкарську форму. Серед них є технологія computer-to-plate або СТР (“з комп’ютера на пластину”), яка переносить зображення безпосередньо на друкарську форму за допомогою плейтсеттера. У традиційній поліграфії зображення переноситься з фотопластинок, які, у свою чергу, можуть бути виготовлені цифровим способом за допомогою технології computer to film або СTF (“з комп'ютера на плівку”), або вручну за допомогою фотосету.
Переваги офсетного друку:
 - Найкраща якість друку.
 - Можливість друку на будь-якому типі паперу та використання будь-якого виду післядрукарської обробки.
 - Друк великих тиражів у короткі терміни.
 - Значне зниження витрат на друк великих тиражів.
Недоліки офсетного друку:
 - Для офсетного друку необхідна додрукарська обробка (кольороподіл, кольоропроба, виготовлення форм, налаштування друкарської машини, колірний баланс), що унеможливлює виконання термінових замовлень, наприклад, за годину.
 - Додрукарська підготовка та налаштування збільшують витрати, а короткі тиражі можуть бути нерентабельними.
 - Персоналізація даних під час офсетного друку неможлива, хоча цей недолік легко компенсується післядрукарською обробкою, наприклад, додатковим тиражем на цифровій друкарській машині.

Друк кольорових зображень
офсетный станок Використовуючи описану вище технологію, можна отримати зображення тільки одного кольору, який використовується в фарбувальних роликах. Існує кілька способів друку кольорового зображення, з яких слід назвати два найбільш поширених. Це друк у кілька тиражів і друк на багатоколірній друкарській машині. Обидва ці методи засновані на декомпозиції будь-якого кольору на декілька колірних компонентів, наприклад CMYK. Для кожної кольорової сторінки зображення виготовляється набір друкарських форм, зображення на яких відповідають кольоровій складовій зображення в системі CMYK. Ці пластини або встановлюються по черзі в машину з одним комплектом валів або одночасно в машину з кількома наборами валів. У першому випадку друк одного кольорового компонента називається «пробігом». Машини з декількома наборами валів називаються багатоколірними. Найпоширеніші типи багатоколірних машин мають свої назви: двоколірні, триколірні тощо. Для забезпечення точного відтворення кольорів у поліграфії використовуються системи контролю на основі денситометрії, колориметрії та кольоропроби.

 

Види офсетного друку та розвиток
Найсучаснішим видом офсетного друку є цифровий офсет. При цій технології зображення наноситься на друкарську форму, безпосередньо встановлену в машині. Традиційна технологія з використанням фотопластинок тепер називається фотоофсетом. Крім того, існує класифікація за видами матеріалів - листовий і рулонний офсет (ротація). Рулонні офсетні машини використовують не окремі аркуші паперу, а величезні рулони паперу.

Слід зазначити, що офсетний друк вважається більш вигідним для багатотиражного друку. Цифровий друк використовується майже скрізь для малотиражного друку.