Трафаретний друк (Шовкографія) — це спосіб відтворення як текстів, так і написів і зображення (монохромні або кольорові) з використанням форми трафаретного друку, через яку фарба проникає в друкований матеріал.
Шовкографія
Шовкотрафаретний друк – вид трафаретного друку, при якому в якості формного матеріалу використовується спеціальні монониткові поліестерні, поліамідні (нейлонові) або металеві сітки з частотою 4-400 ниток/см і товщиною близько 40-500 мікрон. Як правило, зазорові елементи формуються безпосередньо на сітці фотохімічним методом. Для виготовлення друкарської форми використовують як фотошар сухої плівки (капілярна плівка), так і рідку фотоемульсію, висушену на сітці після нанесення, а також комбінацію цих обох методів. У нормальному стані фотошар змивається водою. Після впливу УФ-випромінювання (довжина хвилі 360-420 нм) фотошар полімеризується і перестає змиватися водою, за винятком ділянок, які не опромінювалися (покриті зображенням позитиву). Ділянки зі змитим фотошаром стають друкованими елементами. У більшості випадків опромінення здійснюється контактним шляхом.
Сам друк проводиться спеціальними ракелями з поліуретановою тканиною, ведучи її по верхній (ракельній) стороні сітки (трафарету). Таким чином, фарба строго дозовано проходить через сітку в тих місцях, де відсутня фотоемульсія.
Як правило, друкарські форми (сітки) після друку надходять на регенерацію (змивання фотополімерного шару), а потім знову використовуються у друку.
Друк відповідними фарбами можна виконувати практично на всіх матеріалах - папері, пластику, ПВХ, склі, кераміці, металі, тканині, шкірі, гумі тощо. Фарби можуть відрізнятися за типом сполучного (на водній основі, на основі розчинників, пластизолі, фарби для скла та декалі на основі скляного наповнювача (фрити), металевого пігменту та сполучна (середня)), за методом затвердіння (ультрафіолетове затвердіння (водні та традиційні УФ-фарби), за температурною фіксацією (пластизолі, водані, повітряна сушка (сольвентні, водні), випалювальні фарби.
Назва "Шовкографія" походить від патенту на процес трафаретного друку, виданого в 1907 під назвою Silk screen printing - «друк шовковим ситом». Вважається, що цей спосіб друку зародився ще в сиву давнину, але свого сучасного вигляду трафаретний друк набула в середині минулого століття. Завдяки особливостям технології шовкотрафаретний друк дозволяє друкувати як на плоских, так і на циліндричних поверхнях. Зараз трафаретний друк використовується не тільки в поліграфічній промисловості, але і в текстильній, електронній, автомобільній, скляній, керамічній та інших галузях.
Однією з особливостей трафаретного друку є можливість виготовлення товстого шару фарби від 8-10 мікрон до 1000 і більше (для офсетного друку шар фарби становить 1-2 мкм) з вражаючим покриттям і яскравістю кольору. Також можна широко використовувати спецефекти - блиск, об'ємний принт, імітацію оксамиту або гуми. Можливий як прямий друк на друковану поверхню, так і трансферний друк на проміжний носій (наприклад, трансферний папір) з подальшим перенесенням на продукт.
Сфери застосування трафаретного друку
Трафаретний друк є одним з найбільш технологічних методів друку. Він
охоплює широкий спектр застосувань: від ручної
роботи до високотехнологічних промислових рішень, від найменших форматів
у виробництві мікросхем до найбільших
постерів розміром близько 3х6 м, і від одиничних примірників до
багатотиражного друку, що вимірюється десятками
тисяч копій. Трафаретний друк використовується для друку на папері,
текстилі, кераміці та
синтетичних матеріалах у вигляді сітки, окремих листів, а також на
виробах різного призначення та форми, таких як
банки, склянки, пляшки, приладові панелі, латексні кулі.
Шовкотрафаретний друк також використовується для друку
декалей (переказних малюнків на склі або кераміці) з наступним випалом
або без нього, для платіжних карток, а також
для нанесення на лотерейні квитки шару, який стирається (“скретч” шару).
Трафаретний друк використовується для друку
електронних плат, нанесення струмопровідних доріжок на вікна автомобіля
та багато іншого.
Палітри фарб характеризуються великою різноманітністю. Спеціальні фарби широко застосовуються в самих різних областях. Чотириколірний (повнокольоровий друк) широко використовується в трафаретному способі друкування ілюстрацій. Серед трафаретних друкарських машин та апаратів є як звичайні пристосування та пристрої, що використовуються в ремісничому виробництві, так і великі машини для промислових масштабів.
У трафаретному друку майже немає обмежень щодо розмірів площі друку. Цим пояснюється попит на широкоформатний шовкотрафаретний друк, де розміри зображень вимірюються в метрах. Метод трафаретного друку використовують на великих предметах, таких як фюзеляжі літаків та інших транспортних засобах. Що стосується малої площі друку, то розмір друкованих елементів зображення може бути до 0,1 мм і менше, наприклад, креслення друкованої плати мікроелектронних пристроїв.
Трафаретний друк має й інші специфічні сфери застосування. Наприклад, нанесення клею через спеціальний трафарет, виготовлений за допомогою лазера, на контактні майданчики друкованих плат з метою подальшого кріплення радіоелементів, друк електропровідними та люмінофорними пастами з метою отримання панелей, що світяться. технічного застосування та реклами, нанесення зображення на плитки шоколаду та багато-багато інших областей застосування.